ANNO LIBRI - Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou (19.07.2025)

AKTUALIZACE 14.03.2025

 
Návštěvy Památníku Bible kralické:
 
► Návštěvní doba památníku od 9:00 do 16:00 - individuální prohlídky (bez průvodce) po celý den bez omezení (v případě mimořádného zájmu lze poslední vstup zajistit ještě v 16:00) 
► Komentované prohlídky (s průvodcem) se začátkem v 10:00, 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00
► Přednáška "Jednota bratská a Bible kralická" se začátkem v 13:00
► Bez nutnosti rezervace, nutné je dostavit se v požadovaný čas na pokladnu památníku (resp. nejlépe 10-15 minut předem)
► Zlevněné vstupné pro všechny účastníky akce - individuální prohlídky 30 Kč, komentované prohlídky 50 Kč
 

 

AKTUALIZACE 11.03.2025

 
Návštěvy Památníku Bible kralické:
- Podrobnosti budou zveřejněny dodatečně
 
Popisy tras 12 a 24 km:
- Popisy tras můžete stáhnout [ZDE]
 
Mapy tras 12 a 24 km:
 
Absoventská vizitka pochodu:
- Bude zveřejněna dodatečně
 

 

AKTUALIZACE 25.02.2025

 
KČT, oblast Vysočina a KČT, odbor GeoCesty Štoky 
si vás dovolují pozvat na devátou ze šestnácti akcí 
Roku české knihy a národního písemnictví
 
ANNO LIBRI - Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou
 
v sobotu 19.07.2025
 
Start turistického pochodu:
8:00 – 10:30 Kralice nad Oslavou (žst.)
 
Cíl turistického pochodu:
9:00 – 17:00 Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou
 
Trasy pochodu:
- Kralice n.O. – Sudický potok – Březník a zpět (12 km)
- Kralice n.O. – Kraví hora – Pod Pastýřkou – Březník a zpět (24 km)

Co všechno by vás mohlo zajímat:

- Komentované prohlídky Památníku Bible kralické
- Možnost plnění podmínek turistického záznamníku „ANNO LIBRI 2025“
- Za splnění záznamníku absolventská vizitka a limitovaná edice odznaků
- Diplom, absolventská vizitka či CWG za účast v cíli každého pochodu
- Šestnáct příležitostných pochodových razítek a speciální textové razítko IVV
- Úklid veřejných prostor od 11:00 – plnění podmínek ZO Turista a CITO event
- Geocachingový event od 16:00
 
A proč právě tady:
 
Bible kralická je česká tištěná bible, kterou z původních biblických jazyků (hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny) přeložili překladatelé a teologové původní Jednoty bratrské. Svůj název dostala podle místa vytištění, kterým byly moravské Kralice nad Oslavou. Je to první český překlad bible z původních jazyků, nikoli zprostředkovaně z latinské Vulgáty (= pozdně antický latinský překlad bible, který je převážně dílem církevního otce Jeronýma z přelomu 4. a 5. století). Bible kralická náležící vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale také k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.
 
Iniciátorem překladu Nového zákona byl Jan Blahoslav (1523 - 1571), moravský kněz a biskup Jednoty bratrské, literát, vzdělanec, pedagog a představitel domácího reformačně orientovaného humanismu. Blahoslav používal rozsáhlé komentáře, včetně odkazů na příbuzná biblická místa a překladových variant. Měl v úmyslu přeložit i Starý zákon, ale než se tohoto úkolu stačil ujmout, zastihla ho smrt. Překlad Starého zákona pak koordinoval a vedl Blahoslavův odchovanec a biskup Ondřej Štefan. 
 
Pvní vydání Kralické bible vyšlo v šesti svazcích v letech 1579 - 1593. Rozdělení textu do šesti svazků bylo způsobeno tím, že se nejednalo jen o biblický text, ale i o rozsáhlé komentáře po stranách, díky kterým se text značně rozšířil. 
 
Památník Bible kralické se nachází v místech bývalé tajné Ivančicko-kralická bratrské tiskárny, která byla podnikem Jednoty bratrské a která zde tiskla své vlastní spisy. V roce 1562 byla původně založena biskupem Janem Blahoslavem v moravských Ivančicích, ale v roce 1578 byla přestěhovaná do Kralic nad Oslavou. Památník byl vybudován společným úsilím Moravského muzea v Brně, Místního národního výboru v Kralicích nad Oslavou a kralického Muzejního spolku a přes obtížné politické ovzduší byl slavnostně otevřen 28. září 1969. 
 
Nedaleko památníku se nachází Pomník bible kralické, jehož základní kámen byl položen v roce 1909 z podnětu Národní jednoty pro jihozápadní Moravu. Pomník měl být vybudován podle návrhu sochaře Jana Štursy a měl představovat českého bratra prchajícího z vlasti, držícího v pravici kralickou bibli. Nedostatek finančních prostředků a vypuknutí první světové války oddálilo odhalení pomníku až do roku 1936 v podstatně skromnějším provedení - základ pomníku tvoří otevřená kniha na obětním stole s nápisem "Bůh láska jest" a po straně je 16 jmen tvůrců, překladatelů a tiskařů bible.