ANNO LIBRI - Zámecká arcibiskupská knihovna v Kroměříži (01.06.2025)

AKTUALIZACE 04.02.2025

 
Zámecký prohlídkový okruh Via Magnifica:
- Komentovaný kruh zahrnuje sály druhého patra zámku - Stará a Nová knihovna, Kabinet mincí, Kabinet zahradní kultury, Manský sál, kaple sv. Šebestiána, unikátní dočasná výstava "Mánes na Moravě" (ve spolupráci s Národní galerií Praha), Obrazárna, a navíc individuální vstup do Věže s návštěvou Klenotnice, kde jsou vystaveny nejcennější dochované klenoty v podobě exponátů (nejen knižního typu).
- Prohlídky od 9:00 do 17:00 (poslední vstup v 16:00)
- Bez nutnosti rezervace - termín prohlídky si domluvíte přímo na pokladně
- Zlevněné vstupné pro účastníky akce bude upřesněno
 
Trasy pochodu:
- Popis nedělní vycházkové trasy můžete stáhnout [ZDE]
- Individuální trasy městem UNESCO - kudy vás nohy povedou.-)
 
Mapa nedělní vycházkové trasy:
 
Absoventská vizitka pochodu:
- Bude zveřejněna dodatečně
 

 

AKTUALIZACE 04.02.2025

 
KČT, oblast Vysočina a KČT, odbor GeoCesty Štoky 
si vás dovolují pozvat na sedmou ze šestnácti akcí 
Roku české knihy a národního písemnictví
 
ANNO LIBRI - Zámecká arcibiskupská knihovna v Kroměříži
 
v neděli 01.06.2025
 
Start turistického pochodu:
8:00 – 10:30 Kroměříž (žst.)
 
Cíl turistického pochodu:
9:00 – 17:00 Zámek Kroměříž
 
Trasy pochodu:
- Nedělní vycházková Podzámeckou zahradou a Okruhem Šlajza (6 km)
- Individuální trasy městem UNESCO
 
Co všechno by vás mohlo zajímat:
- Zámecký prohlídkový okruh Via Magnifica po celý den od 9:00 do 17:00
- Možnost plnění podmínek turistického záznamníku „ANNO LIBRI 2025“
- Za splnění záznamníku absolventská vizitka a limitovaná edice odznaků
- Diplom, absolventská vizitka či CWG za účast v cíli každého pochodu
- Šestnáct příležitostných pochodových razítek a speciální textové razítko IVV
- Úklid veřejných prostor od 11:00 – plnění podmínek ZO Turista a CITO event
- Geocachingový event od 16:00
 
A proč právě tady:
 
Arcibiskupský zámek postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy. Z historických pramenů je patrno, že zde stávalo hradisko již v r. 1110, ale z něhož se dodnes nezachovalo vůbec nic. Ve 13. století byl postaven gotický hrad, který byl r. 1512 přestavěn na renesanční zámek a tehdy se stal rezidencí olomouckých biskupů. V r. 1643 město i hrad poničili Švédové, a tak mu byl zhruba v polovině 17. století při rekonstrukci zámku vnuknut barokní styl, který z něj učinil současný fascinující palác. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky a v r.1998 byl zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
 
Kroměřížská arcibiskupská zámecká knihovna je historická knihovna, založená roku 1694. Patří k významným světovým historickým knižním fondům, obsahuje rozsáhlé fondy rukopisů, prvotisků a starých tisků. Jde o encyklopedickou sbírku s důrazem na náboženskou literaturu. Knihovna založená roku 1694 se postupně rozdělila na několik fondů: Starou knihovnu, Novou knihovnu, Trezorovou knihovnu a Lesní knihovnu. Návštěvníci zámku však mohou při prohlídce zhlédnout pouze Starou a Novou knihovnu. 
 
Stará knihovna byla založena stavitelem zámku, olomouckým biskupem Karlem II. Lichtensteinem-Castelkornem (1664 - 1695). Zakládací listinou ze dne 14. května 1694 zpřístupnil knihovnu vzdělané veřejnosti a měla být centrální knihovnou Biskupství olomouckého. Mohli ji také využít biskupští úředníci spravující v Kroměříži biskupský majetek. V knihovně měly být obsaženy knihy všech vědních oborů a mělo být podchyceno poznání dané doby. Základem knihovny byla soukromá knihovna biskupa Lichtensteina-Castelkorna, který pamatoval také na studovnu a který rovněž vypracoval knihovní řád. Aby se knihovna rozrůstala i nadále, požádal své nástupce, aby knihovnu a rovněž ostatní sbírky doplňovali a rozmnožovali. Tato jeho prosba byla vyslyšena a díky tomu patří tato zámecká knihovna k největším historickým fondům v českém státě. 
 
Knihovníky byli od roku 1700 - 1833 profesoři piaristické koleje, později světští knihovníci šlechtického původu a od r. 1887 do r. 1949 profesoři arcibiskupského gymnázia (chlapeckého kněžského semináře). Ve třech sálech se nachází přibližně 25 000 knih. Knihy byly opatřeny jednotnou vazbou z bílé kůže a zlacenými nápisy na hřbetech. Řazení knih je podle tzv. piaristického třídění – od teologických témat ke světským. Nad skříněmi je umístěno latinské označení témat. 
 
Uprostřed Velké sálu knihovny se nachází 4 glóby zakoupené zakladatelem knihovny. Malířskou výzdobu stropu zámecké knihovny provedl v roce 1759 Josef Stern na zakázku biskupa Leopolda hrabě z Egkhu. Na fresce Velkého sálu je zachycena Apoteóza biskupů Liechensteina-Castelkorna a Egkha. Celá freska je oslavou vzdělání a moudrosti, včetně upozornění na použití znalostí k dobru, jinak hrozí zavržení. 
 
Nová knihovna se nachází v místě bývalé manské registratury. Po zániku manského systému v roce 1869 zde zřídil arcibiskup Bedřich Fürstenberg další knihovnu, která dostala název Nová. Základem této knihovny byla knihovna významného vatikánského knihovníka a archiváře a knihovníka Augustina Theinera (1804-1874), od kterého ji Fürstenberg koupil. Jednalo se přibližně o 15 000 knih, dnes má knihovna přibližně 25 000 knih. 
 
Zřízení trezorové knihovny bylo odsouhlaseno olomouckým arcibiskupem Karlem Matochou roku 1948. Původně byla v prostorech zámku (kde je nyní knihovna umístěna) numizmatická sbírka, proto název Trezorová. Obsahuje různorodý fond, který se tam dostal v roce 1948 a později. Obsahuje přibližně 12 000 knih. 
 
Poslední část knihovny připadá na knihovnu lesní správy, proto název Lesní. Jedná se o knihovnu s různorodým obsahem. Jsou zde duplikáty, nesvázané knihy a některé konfiskované knihy po roce 1948. Nachází se zde přibližně 12 500 svazků.